Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.

akceptuję

Program

"Szczecin w 3 odsłonach" - razem z przewodnikiem poznajemy stolicę Pomorza Zachodniego

  1. „Pierwszy raz w Szczecinie” – wycieczka po Starym Mieście obejmująca zwiedzanie zabytków: kościół św. Jana Ewangelisty - Ratusz Staromiejski - Kamienica Loitzów - Zamek Książąt Pomorskich – plac Orła Białego – Katedra św. Jakuba – Brama Portowa – Plac Zwycięstwa - kościół św. Jana Chrzciciela - Plac Żołnierza Polskiego - Brama Królewska - Filharmonia –Pomnik Ofiar Grudnia 70 - kościół św. św. Piotra i Pawła. Czas trwania: 3 godziny.
  2. „Podziemny Szczecin” – zwiedzanie podziemnych schronów Szczecina, dwie trasy tematyczne: "II wojna światowa" + trasa: "Zimna wojna - życie w PRL-u". Czas trwania: 2 godziny.
  3. „Cmentarz Centralny” – trzeci, co do wielkości cmentarz w Europie, ponad 170 hektarów Dzieło architektoniczno – parkowe, zabytek klasy europejskiej. Uczestnicy wycieczki zostaną poprowadzeni trzema trasami zwiedzania: historyczną, dendrologiczną oraz Ofiar Grudnia 1970. Czas trwania: 4 godziny.

Cykl spotkań społeczno - pedagogicznych

Wiek dojrzały- nowe możliwości i wyzwania

Dziecko w świecie wartości

Zabawy naszego dzieciństwa, a współczesność

W co się bawią nasze wnuki

Wspieram rozwój dziecka, wnuka.

Wpływ literatury na rozwój człowieka

Klub Melomana

 Cykl zajęć o charakterze kulturalnym, obejmujący:

  1. Czynny udział członków UTW w festiwalu ?Międzynarodowe Muzyczne Zmagania Seniora? 6-7 października 2017 roku.  Głównym założeniem festiwalu jest prezentacja umiejętności oraz konkursowa konfrontacja osiągnięć artystycznych zespołów amatorskich, których członkowie mają skończone 50 i więcej lat, a tym samym czas na pogłębianie swoich pasji. Zmagania mają na celu rozbudzanie zamiłowania do śpiewu i są okazją do spotkania się ludzi o podobnych zainteresowaniach zamieszkałych w różnych stronach Polski i Europy Jest to zbieżne z jedną z idei Uniwersytetów Trzeciego Wieku mówiącej o stwarzaniu ludziom w dojrzałym wieku możliwości do aktywności społecznej, zwłaszcza artystycznej. 
  2. Udział w koncertach ?Szczecin Miasto Talentów? (zapewnienie transportu dla członków UTZ spoza Szczecina na 5 koncertów).
  3. Zajęcia warsztatowe: warsztaty wokalne, higiena głosu, ćwiczenie techniki oddechowej, psychosocjologiczne znaczenie śpiewania w zespole wokalnym.

Modelowanie 3D i szybkie prototypowanie metodą PolyJet z fotopolimerowych żywic akrylowych

Zajęcia będą obejmowały pokaz modelowania powierzchniowego 3D przedmiotów z życia codziennego. Pokazana zostanie idea i metodyka projektowania wirtualnych obiektów. Zademonstrowane zostanie tworzenie fotorealistycznych wizualizacji w przestrzeni wirtualnej. Model zostanie następnie obrobiony cyfrowo i przygotowany do druku na urządzeniu do szybkiego prototypowania EDEN 500V pracującym w technologii PolyJet? sekwencyjnego utwardzania nanoszonych warstw promieniami UV. Technologia ta zostanie omówiona na urządzeniu. Zostanie również zaprezentowane oprogramowanie do inżynierii odwrotnej i system do przygotowania wydruków na urządzeniu EDEN500V. Drukowane będą przykładowe elementy z logo Wydziału.

Przemysł 4.0 - fabryki przyszłości

W ramach wykładu zaprezentowane zostaną nowe koncepcje rozwoju przemysłu w nadchodzącej przyszłości. Zaprezentowane zostaną innowacyjne rozwiązania stosowane w maszynach wytwórczych ze sterowaniem komputerowym, które obecnie powszechnie stosowane są w produkcji. Omówiona zostanie budowa tego typu maszyn ze sterowaniem w wielu osiach oraz różnice w stosunku do rozwiązań konwencjonalnych. Zaprezentowana zostanie idea działania system sterowania CNC oraz jego możliwości.

Przyrostowe technologie wytwarzania z proszków metali

Opis cech wyróżniających wytwarzanie przyrostowe z proszków metali spośród innych technologii wytwarzania. Charakterystyka najbardziej popularnych odmian wytwarzania przyrostowego oraz ich zalety i wady. Metodyka przygotowywania procesów technologicznych wytwarzania przyrostowego na przykładzie wybranego gadżetu.

Robot - mój nowy kolega z pracy

Chcesz poznać nowego kolegę z pracy? Ocenić jego sprawność, szybkość dokładność, możliwości manualne oraz lojalność? Chcesz zobaczyć jakie ma główne zalety oraz wady? Zastanawiasz się czy jest (będzie w przyszłości) kolegą i współpracownikiem czy może konkurentem i wrogiem? Jeśli nawet nie umiem Ci odpowiedzieć na wszystkie pytania i wątpliwości to dam Ci szansę, abyś sam(a) wyrobił(a) sobie zdanie na ten temat. Dlatego zapraszam na spotkanie z nowym kolegą zarówno przy stanowisku roboczym, jak i przy kubeczku z colą / sokiem.

Wizyjne techniki skanowania 3D części maszyn - technologia przyszłości

Jaka jest przyszłość współczesnej metrologii technicznej? Na to pytanie uzyskają odpowiedź uczestnicy proponowanych zajęć laboratoryjnych z technik skanowania wizyjnego. W ramach pokazu zaprezentowane zostanie jedno z najnowocześniejszych urządzeń metrologicznych ? system skanowania wizyjnego ATOS firmy GOM. Przyszłość pomiarów metrologicznych upatrywana jest w technologiach wizyjnych. Prezentowany wizyjny system pomiarowy umożliwia szybkie i bardzo dokładne zeskanowanie pełnej geometrii złożonych przestrzennie obiektów. Komputerowy system analizy danych pomiarowych, na podstawie wyniku pomiarów, tworzy wirtualny model geometryczny skanowanego obiektu. Model ten daje niespotykane możliwości analizy parametrów geometrycznych. Technologia ta ma zastosowanie w tzw. inżynierii odwrotnej, której celem jest szybkie kopiowanie istniejących części i zespołów maszyn i pierwotnie została opracowana na potrzeby militarne.

Energia drzemie w nas

Zajęcia interaktywne o charakterze sportowym i integracyjnym:

Recyklingowy zawrót głowy

Uczestnicy warsztatów zostaną zapoznani z zasadami segregacji odpadów a także definicją i pozytywnymi przykładami recyklingu. Zajęcia będą miały formę praktyczną, z zastosowaniem zróżnicowanych aktywizujących metod dydaktycznych (prezentacji, ćwiczeń, dyskusji itp.). Uczestnicy zajęć nabędą kompetencje praktyczne takie jak zdobycie wiedzy jak zostać świadomym konsumentem tj.  w jaki sposób w życiu codziennym, podczas robienia zakupów zachowywać dbałość o środowisko naturalne. Efektem zajęć będzie uwrażliwienie na oszczędzanie zasobów naturalnych, wzrost świadomości w zakresie konieczności ochrony środowiska i ograniczenia produkcji odpadów.  Podczas warsztatów uczestnicy pomalują także bawełniane torby ekologiczne, które zabiorą ze sobą do domu.

Biochemia uzależnień

Istota uzależnienia. Od czego można się uzależnić? Podłoże neurobiologiczne uzależnienia. Substancje psychoaktywne, uzależnienie psychiczne i fizyczne. Diagnoza uzależnienia i potencjał uzależniający substancji psychotropowych. Mózgowy układ nagrody i kary - lokalizacja, składowe i rola biologiczna. Substancje psychoaktywne i ich oddziaływanie na układ nagrody i kary, wzmocnienie pozytywne i negatywne. Mechanizmy tolerancji i zespół odstawienia. Uzależnienie - dezorganizacja układu nagrody i kary.

Energooszczędność w gospodarstwie domowym na co dzień

Na wykładzie odpowiemy na ważne pytania dotyczące gospodarowania energią elektryczną: Jak identyfikować zużycie energii elektrycznej w domu?  Jakie są sposoby na oszczędzanie energii elektrycznej w domu. Doradzimy jakie wybrać źródła światła i jak czytać etykietę energetyczną urządzenia. Podpowiemy także jak użytkować urządzenia AGD aby możliwie ograniczyć zużywaną przez nie energię elektryczną.

Obraz i dźwięk - jak go zarejestrować i poddać obróbce?

Podczas wykładów zaprezentowane zostaną zasoby laboratoriów Katedry Przetwarzania Sygnałów i Inżynierii Multimedialnej. W trakcie pokazów będzie można wziąć czynny udział w realizacji nagrania obrazu, między innymi z zastosowaniem efektu ?blue box?. Ponadto pokazane zostaną nowoczesne urządzenia do rejestracji obrazu oraz jego obróbki, w tym między innymi? cyfrowe kamery, kran kamerowy, zestaw estradowo-oświetleniowy. Słuchacze zostaną zapoznani z możliwościami postrodukcyjnymi  przy wykorzystaniu systemu edycyjno-motażowego z cyfrowym systemem edycji dźwięku ICON.

Roboty wokół nas. Automatyka w domu.

Podczas wykładów zaprezentowane zostaną zasoby laboratoriów Katedry Automatyki Przemysłowej i Robotyki. W trakcie pokazów będzie można zobaczyć pracujące manipulatory przemysłowe oraz spróbować  zaprogramować robota samodzielnie. Ponadto pokazane zostaną nowoczesne konstrukcje robotów mobilnych wykonane przez studentów kierunku Automatyka i Robotyka. Słuchacze zostaną zapoznani także z podstawowymi urządzeniami automatyki ? sterownikami PLC, z użyciem których samodzielnie zautomatyzują działanie bramy garażowej.

Światło nośnikiem informacji, czyli o laserach i światłowodach

Podczas wykładów zaprezentowane zostaną zasoby laboratoriów Katedry Telekomunikacji i Fotoniki. W trakcie pokazów będzie można zobaczyć działające lasery He-Ne, dowiedzieć się szczegółów na temat ich budowy i zasady działania. Ponadto pokazane zostaną nowoczesne urządzenia laserowe i omówione będą obszary ich stosowania.Słuchacze zostaną zapoznani także z techniką światłowodową, w tym częściami składowymi sieci światłowodowych oraz technika przesyłania informacji za ich pomocą.

Jak (nie) dać się oszukać w Internecie?

Internet to dobrodziejstwo, wygoda i konieczność. Ale Internet to także znakomite miejsce do działania dla wszelkiej maści złych ludzi. Warto wiedzieć, na co liczą i jakich zachowań od nas oczekują, aby nie dać stać się ich kolejną ofiarą.

Kodowanie dla każdego

Dzisiaj kodowanie staje się podstawową umiejętnością, która zdecydowanie ułatwia nam codzienne życie. Wiele osób koduje, nie zdając sobie z tego sprawy i żyjąc w przekonaniu, że kodowanie to tajemna sztuka dostępna tylko dla wybranych. Na zajęciach pokażemy,  że każdy może kodować i że to może być nie tylko świetna zabawa, ale i platforma do nawiązywania kontaktów między pokoleniami. Sięgniemy również do algorytmiki i pokażemy, że algorytmy są wszędzie.

Pielęgnacja drzew i krzewów owocowych na działce

Wykład skierowany jest do osób które chcą zapoznać się z zasadami odpowiedniego przygotowania drzew i krzewów owocowych, zarówno na działce jak i w ogrodzie przydomowym. Omówione zostaną sposoby postępowania z roślinami  jesienią w celu optymalnego przygotowania ich do zimowania. Przedstawione będą również zabiegi pielęgnacyjne jakie należy przeprowadzić wiosną i w trakcie wegetacji roślin. Słuchacze zapoznani zostaną z najnowszymi odmianami polecanymi do upraw amatorskich. Zajęcia przeprowadzone będą w formie wykładu i szkolenia, z możliwością zadawania pytań.

Słodycze w zdrowym odżywianiu

Słodycze rzadko postrzegane są jako element zdrowej diety, ze względu na wysoką zawartość cukru oraz tłuszczu i wynikający z tego znaczny ładunek kalorii. Są jednak produkty cukiernicze, które umiejętnie dobrane i spożywane z umiarem, mogą dostarczyć organizmowi nie tylko energii, ale także cennych składników. Celem wykładu jest wprowadzenie słuchaczy w świat wyrobów czekoladowych, zapoznanie z ich rodzajami i zwrócenie uwagi na te, które mogą być szczególnie zasobnym źródłem cennych antyoksydantów, związków mineralnych oraz substancji psychoaktywnych. W treści wykładu znajdzie się też omówienie słodyczy funkcjonalnych i ich właściwości. Prezentacja tych wyrobów, przeprowadzenie prostych punktowych ocen ich walorów organoleptycznych, może stanowić atrakcyjne uzupełnienie wykładu.

Warsztaty florystyczne

Uczestnicy zajęć pod okiem instruktora wykonują kompozycje kwiatowe, dekoracje  sezonowe i okolicznościowe. Ćwiczenia podzielone są na tematy zgodnie z kalendarzem, porami roku, świętami: Wiosenne kompozycje kwiatowe; Wielkanocne dekoracje;  Aranżacje stołów;  Pomysły na letnie dekoracje domu, balkonu i ogrodu;  Jesienne inspiracje;  Stroiki i dekoracje bożonarodzeniowe.

Wykłady z florystyki i dekoracji okolicznościowych

Podczas wykładów połączonych z pokazami florystycznymi  uczestnicy poznają rośliny, rodzaje materiałów florystycznych i zasady kompozycji. Zaplanowano wykłady na temat: Wiosenne kompozycje kwiatowe. Wielkanocne dekoracje. Aranżacje stołów. Pomysły na letnie dekoracje domu, balkonu i ogrodu. Jesienne inspiracje. Stroiki i dekoracje bożonarodzeniowe.

Klimatyzacja, a zdrowie

Wykłady dotyczyć będą wpływu klimatyzacji (ogrzewania, chłodzenia i nawilżania powietrza) na zdrowie człowieka. Omówione zostaną parametry klimatyzacji które korzystnie wpływają na organizm ludzki, parametry i prawidłowa regulacja klimatyzacji samochodowej

Na drodze od zera do Kelvinów

Historia rozwoju urządzeń chłodniczych. Uzyskiwanie coraz to niższych temperatur, związane z tym nowe technologie. Przedstawienia procesów zachodzących przy tworzeniu kondensatu Bosego - Einsteina -najniższe uzyskane temperatury materii.

Nowoczesne i alternatywne metody chłodzenia

Przedstawienie nowoczesnych sposobów uzyskiwania niskich temperatur oraz kosztów z tym związanych. Pokazy możliwości uzyskiwania energii ze słońca celem zasilania ogniw termoelektrycznych. Urządzenia chłodnicze termoelektryczne jako alternatywa sprężarkowych urządzeń chłodniczych.

Pompy ciepła - wady i zalety

Pompy ciepła jako urządzenia grzewcze i chłodnicze. Poprawna eksploatacja służąca obniżeniu rachunków za ogrzewania oraz poprawia komfortu cieplnego. Pokazy na innowacyjnych stanowiskach badawczych służące wizualizacji procesów zachodzących w instalacji pompy ciepła.

Przechowywanie żywności w 'lodówce' - wpływ na nasze zdrowie

Wykłady dotyczące przechowywania żywności w chłodziarkach domowych, procesów zachodzących podczas schładzania i mrożenia żywności. Wpływ tych procesów na jakość i smak żywności.

Zastosowanie kamer termowizyjnych

Kamery termowizyjne ? możliwości wykorzystania w różnych dziedzinach życia. Opis działania, rzeczywiste pomiary, wykonywanie zdjęć termowizyjnych wraz z ich interpretacją.

Pojazdy głębinowe w eksploatacji oceanów

Podczas wykładu  przedstawiony zostanie rys historyczny rozwoju, klasyfikacja pojazdów, przegląd typów, zastosowania, 2-3 krótkie prezentacje video. Podczas zajęć laboratoryjnych Uczestnicy będą mieli okazję dokonać próby samodzielnego nawigowania bezzałogowym pojazdem podwodnym w basenie WTMiT .

Jak chronić ważne informacje

Podczas wykładu zostaną omówione problemy związane z ochroną danych osobowych: zbieranie, przetwarzanie i udostępnianie w świetle przepisów prawa. Tematyka zajęć laboratoryjnych dotyczy problemu bezpieczeństwa informacji, tzn. jak należy przechowywać ważne dla nas informacje lub dane, aby ich nie utracić w wyniku oddziaływania różnych czynników środowiskowych takich jak woda , światło czy kwasy i rozpuszczalniki, które mogą wpłynąć na trwałość popularnych nośników informacji (wydruki, papier fotograficzny, pendrive, płyta CD).

Ku zdrowemu sercu

W ramach zajęć laboratoryjnych zostanie przeprowadzona synteza kwasu acetylosalicylowego występującego w popularnych lekach (np. Aspiryna, Acard, Polopiryna, itp.). Uczestnicy zajęć zapoznają się z metodą syntezy oraz wydzielania otrzymanego produktu. Zajęcia przybliżą wiedzę na temat praktycznej pracy w laboratorium chemii organicznej.

Na poprawę humoru

W ramach zajęć laboratoryjnych zostanie przeprowadzona identyfikacja (analiza jakościowa) wybranych alkoholi, w tym alkoholu etylowego oraz analizy w oparciu o barwne zjawisko. W trakcie zajęć wyjaśnione zostanie zjawisko absorpcji i emisji światła oraz powstawania barwy. Zajęcia przybliżą wiedzę na temat praktycznej pracy w laboratorium analitycznym.

Otrzymywanie i analiza olejków eterycznych

W ramach zajęć laboratoryjnych uczestnicy zapoznają się z metodami otrzymywania i właściwościami olejków eterycznych. Osoba prowadząca zajęcia przeprowadzi pokaz oznaczania zawartości olejków w aparacie Clevengera oraz analizy składu olejków metodą GC-MS - nowoczesnej aparatury znanej widzom seriali kryminalnych.

Produkcja mydeł metoda tradycyjną

Celem zajęć jest zapoznanie uczestników z procesem produkcji mydeł metodą tradycyjną. Uczestnicy będą mogli dobrać surowce do produkcji, uwzględniając pożądane właściwości mydła oraz surowce dostępne w laboratorium. W trakcie zajęć omówione też będą zasady bezpieczeństwa pracy oraz wyposażenie laboratoriów syntezy organicznej.

Zdrowie dla naszych kości

W ramach zajęć laboratoryjnych zostanie przeprowadzona analiza mająca na celu wykrycie wybranych aminokwasów i białek w oparciu o barwne reakcje charakterystyczne. W trakcie zajęć uczestnicy przebadają różne produkty spożywcze takie jak mleko, śmietana, twaróg, jogurt, jaja, itp. Zajęcia przybliżą wiedzę na temat praktycznej pracy w laboratorium biochemicznym.

Warsztaty żywieniowe pt.: "Dieta seniora"

Celem warsztatów z zakresu prozdrowotnej edukacji żywieniowej seniorek będzie zapoznanie z zasadami prawidłowego żywienia dostosowanego do ich wieku i współistniejących schorzeń; przekonanie o potrzebie i możliwości zmian negatywnych nawyków żywieniowych i powolne ale systematyczne wdrażanie omawianych kolejno zasad prawidłowego żywienia.